Strona poświęcona kotom, ich niezwykłej naturze i zwyczajom.

Monthly Archives: Czerwiec 2020

Kontakt

Kontakt do mnie:

e-mail: julka3720@interia.pl

O mnie

Hej! Nazywam się Julia, a moją ulubioną rzeczą na świecie (jakbyście nie zauważyli) są koty. Lubię także zieloną herbatę, podróże i kolor zielony. Na co dzień mieszkam w małym mieszkanku w centrum Poznania z moją humorzastą Kicią (tak, tak ma na imię mój kot). Stworzyłam tę stronę nie tylko z pasji, ale również dla Was, aby rozwiać wasze wszelkie wątpliwości dotyczące kotów.

 

Koty w kulturze

Na pewno wszyscy właściciele kotów zdają sobie sprawę, iż są to zwierzęta boskie. I to zarówno w przenośnym, jak i dosłownym znaczeniu. W końcu w Egipcie koty były czczone jak bogowie. Jednak zwierzęta te odbiły piętno nie tylko na kulturze Egiptu, lecz całego świata.

Egipt

W Egipcie główną boginią kojarzoną z kotami była bogini płodności Bastet. Przedstawiano ją jako kobietę z głową kotki. Główna świątynia tej bogini znajdowała się w Bubastis i zamieszkiwało ją ponad tysiąc kotów, nad którymi opiekę sprawowali kapłani. W kulturze egipskiej koty miały szczególne znaczenie. Znaleziono zapiski ze starożytności mówiące, iż z pożarów najpierw ratowano koty, a dopiero później dzieci. Natomiast kiedy kot umierał, cała rodzina pogrążała się w żałobie. Martwe zwierzęta balsamowano i składano na specjalnych kocich cmentarzach. Za zabicie czworonoga w Egipcie groziła kara śmierci.

bogini Bastet

bogini Bastet

 

Europa

Europejczycy dużo później udomowili koty, bo dopiero w średniowieczu. Głównym powodem było to, że Egipcjanie karali przemytników tych zwierząt. W Europie ludzie nie traktowali kotów jak boskie zwierzęta. Bardziej wykorzystywano je do łapania gryzoni i innych szkodników. Jedynym ludem wielbiącym koty byli Germanie. W ich kulturze stanowił on atrybut Frei – matki bogów i bogini miłości, urodzin i płodności. Pod koniec średniowiecza w Europie ludzie zaczęli kojarzyć koty z czarownicami. Te wymysły zyskały na sile tak bardzo, że papież Innocenty VIII w XV wieku nazwał koty pogańskimi zwierzętami, które pozostają w związku z diabłem. Tak rozpoczął się okres ich prześladowania. Do tej pory w naszej kulturze istnieje przesąd, że czarny kot przynosi pecha. A w literaturze koty nadal towarzyszą wiedźmom.

czarownica z kotem

czarownica z kotem

 

Koty we współczesnej kulturze

Nie dosyć, iż współcześnie koty są jednym z najpopularniejszych domowych zwierząt, to ich wizerunek jest również często wykorzystywany we współczesnej kulturze. Chyba każdy z nas zna słynnego kota Garfielda wywodzącego się z amerykańskich komiksów z 1976 roku. W XXI wieku postać przeniesiono na ekrany telewizyjne. Inną znaną na całym świecie kreacją kota, a raczej kotki jest Hello Kitty. Postać ta pojawia się dzisiaj nie tylko w filmach, czy grach, ale również wielu gadżetach użytku codziennego. W Japonii, skąd pochodzi, powstał nawet samochód z jej wizerunkiem.

koty we współczesnej kulturze - Garfield

koty we współczesnej kulturze – Garfield

koty we współczesnej kulturze - Hello Kitty

koty we współczesnej kulturze – Hello Kitty

 

 

Higiena kocura, czyli jak wygląda kocia toaleta

Wasze kochane koty są prawdopodobnie największymi czyściochami w domu. W końcu spędzają one około 1/4 swojego czasu higienę. Wydają się być urodzonymi pedantami. Ale jak naprawdę przebiega higiena kota i czy objawia się ona jedynie poprzez mycie się?

Koci prysznic

Widok liżącego się kota jest dosyć powszechny i nikogo nie dziwi. Pielęgnacja jest w końcu naprawdę istotnym elementem w ich życiu i chyba każdy właściciel zdaje sobie z tego sprawę. Jest kilka istotnych funkcji prawie ciągłego mycia się kota. Język naszego pupila jest bardzo szorstkim narządem, co pozwala im dobrze wyczyścić i rozczesać sierść. Tam gdzie nie sięgają językiem – używają zwilżonej łapki. W ten sposób myją na przykład swój pyszczek. Inną funkcją pielęgnacji sierści przez koty jest termoregulacja. Ich ślina stanowi warstwę termoizolacyjną pozwalając chronić ich przed gorącem w lato, a przed zimnem zimą. Trzecią funkcją intensywnego kociego prysznica jest masaż ciała, który je po prostu relaksuje i usprawnia ich krążenie. Higiena kota to coś o co powinien zadbać także właściciel, na przykład wyczesując swojego czworonoga, ponieważ zbyt duża ilość połykania przez niego sierści może prowadzić do powstawania kłaczków i problemów trawiennych.

Higiena kota

Higiena kota

 

Kocia toaleta

Koty średnio wypróżniają się około raz dziennie. Mocz powinny oddawać dwa/trzy razy dziennie. Oczywiście wszystko zależy od danego osobnika i jego stylu życia, jednak warto obserwować wypróżnianie naszego czworonoga, ponieważ znaczne odbieganie od normy może wskazywać na różne choroby. Przed przyjęciem pupila do domu powinniśmy zaopatrzyć się w kuwetę oraz żwirek. Kocie odchody należy usuwać codziennie, a żwirek wymieniać co trzy dni specjalnie przeznaczoną do tego łopatką. Higiena kota to nie tylko dbanie o siebie, ale i również o czystość miejsca w którym przebywają. Właśnie dlatego koty często zakopują swoje odchody. Robią to również, iż tak podpowiada im instynkt – nie chcą, aby ofiara podczas polowania wyczuła ich zapach.

Kot w kuwecie

Kot w kuwecie

 

Higiena kota

Jak widać. koty to zwierzęta bardzo dbające o siebie i swoją czystość. Nie zwalnia to jednak właścicieli z obowiązku posiadania określonej wiedzy na temat ich higieny i ewentualnej pomocy pupilowi, a także obserwowania wszelkich odchyleń od normy w zachowaniu kota.

 

Zwyczaje kotów niepokojące właścicieli

Koty, jak wszystkie stworzenia na świecie, wykształciły pewne zwyczaje dla swojego gatunku. Są to różne zachowania, które my, ludzie, możemy uznać za dziwne i zupełnie niepotrzebne. Podejrzewam jednak, że paradoksalnie tak koty postrzegają nasze, ludzkie zwyczaje.

Nocne życie

Chyba każdy właściciel kota ma za sobą nieprzyjemną pobudkę w nocy z powodu hałasów wydawanych przez ukochanego czworonoga. I każdy z nas zapewne zadał sobie wtedy pytanie „Czemu koty nie śpią w nocy?”. Są tak aktywne nocą z natury, czy jest to zwyczaj nabywany przez pojedyncze osobniki? Sam fakt istnienia takiego zjawiska i zachowania wynika z pochodzenia kotów. Ich ojczyzną jest Egipt, czyli Afryka. Ponieważ jest to miejsce o gorącym klimacie, koty postanowiły przesypiać najgorętsze godziny w ciągu dnia. A być aktywnym i polować w nocy, gdy jest zimniej. I o ile teraz, kiedy już w Egipcie nie mieszkają, nie ma to aż tak dużego sensu, koty domowe przejęły bardzo wiele cech i zachowań od swoich przodków. Nie tylko one wybrały takie rozwiązanie. Tak żyje większość zwierząt w gorących klimatach. Oczywiście przyczyną intensywności takiej aktywności kota w nocy może być nuda, czy choroba. Ale sam fakt istnienia tego zwyczaju wiąże się właśnie z ich pochodzeniem.

Kot w nocy

Zwyczaj kota leżenia na właścicielu

 

Zrzucanie rzeczy ze stołu

Takie zwyczaje są wszystkim dobrze znane. Szczególnie gdy na biurku znajdują się ważne i delikatne przedmioty. Dla kota jednak nie ma to zbytniego znaczenia. Zrzucanie rzeczy ze stołu jest dla nich po prostu formą rozrywki. Nasze pupile niszczą nasze przedmioty po prostu z nudów. Nie można jednak łączyć tego z „kocią złośliwością”, gdyż mózg kota nie jest na tyle rozwinięty, aby odróżnić dobro od zła. Są to zwierzęta inteligentne, ale również desperacko potrzebujące naszej atencji. Jeśli więc wykażemy im zainteresowanie (nawet złością) widzą, że osiągnęły pożądany efekt i będą powtarzały zachowanie, które się do tego przyczyniło.

Kot na stole

Kot na stole

 

Zwyczaje przesiadywania w pudełkach

Innym charakterystycznym zachowaniem kota jest siadanie w pudełkach, walizkach, lub wchodzenie do reklamówek. Nawet jeśli są za małe. Zwyczaj ten jest wśród nich bardzo popularny i jeszcze częściej praktykowany. Wiąże się to z jego instynktem, który każe mu znaleźć bezpieczną kryjówkę przed potencjalnym zagrożeniem. Jest to pewnego rodzaju bezpieczna przestrzeń w naturalnym środowisku, w której koty mogą się ukryć.

Kot w pudełku

Kot w pudełku

Rasy kotów

Wybór kota nie jest łatwą sprawą. Są osoby kierujące się sercem, które przygarniają zwierzęta ze schroniska, lub przybłędy z ulicy. Są także osoby, które chcą mieć chociaż częściową pewność co do zachowań, wyglądu, czy potrzeb kota. Takie osoby najczęściej decydują się na zakup czworonoga z hodowli. Rasy kotów można podzielić na kilka kategorii (bardzo ogólny podział – długowłose, półdługowłose, krótkowłose). Tylko 3% kotów to koty rasowe. Wynika to z tego, iż aby zwierzę było zakwalifikowane do danej rasy, musi spełnić absolutnie wszystkie określone dla niej cechy. Wtedy jest to potwierdzane rodowodem.

Ile jest ras kotów?

Przodkiem wszystkich kotów jest kot nubijski, czyli żbik afrykański. Na początku wszystkie były do niego w miarę podobne, zróżnicowanie miało miejsce w okresie średniowiecza. Sama klasyfikacja kotów w rasy pochodzi dopiero z XIX wieku. Wtedy swój początek miała również koncepcja świadomej i zorganizowanej hodowli kotów. Właściciele krzyżowali także futrzaki hodowlane z dzikimi, co było przyczyną tworzenia się nowych ras. Niektóre rasy są wynikiem przypadkowej mutacji genu u kota. Ciężko więc określić dokładną liczbę ras. W zależności od danej organizacji felinologicznej ta liczba ulega zmianie. Przykładowo klub FIFe (Fédération Internationale Féline) uznaje 48 ras kotów. Natomiast WCF (World Cat Federation) uznaje ich 68. Nieoficjalnie, znane jest około sto ras kotów.

Najdroższe rasy kotów

Są osoby, które są w stanie naprawdę dużo zapłacić za przedstawiciela wymarzonej rasy. Ceny zależą od renomy hodowli, linii hodowlanej, odmiany barwnej, przeznaczenia kota. Ale oczywiście podstawowym czynnikiem warunkującym cenę kota jest jego rasa.

Ashera – jest najdroższą rasą kota domowego na świecie. Kosztuje około 100 tysięcy dolarów. Prestiż i zawrotną cenę zawdzięcza temu, iż jest jedyną rasą posiadającą patent. Należy on do firmy Lifestyle Pets. Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania afrykańskiego serwala, azjatyckiego kota bengalskiego i kota domowego. Ashera jest kotem hipoalergicznym. Jest niesamowicie przyjazny (pomimo iż pochodzi od dzikiego przodka) oraz bezapelacyjnie majestatyczny.

Kot rasy Ashera

Kot rasy ashera

 

Khao manee – jest to bardzo rzadka rasa, pochodząca z Tajlandii. Dosłowne przetłumaczenie nazwy to „biały diament”, co idealnie do niej pasuje, ponieważ wygląd tej rasy jest po prostu magiczny. Jego cena wynosi około 10 tysięcy dolarów. Są to koty, które wcześniej mieszkały jedynie na królewskich dworach. W Polsce nie ma hodowli zajmującej się tą rasą.

Kot rasy Khao manee

Kot rasy khao manee

 

Peterbald – są odmianą rasy kotów syjamskich. Te czworonogi nie posiadają futra. Charakteryzują ich także ogromne uszy. Peterbaldy niesamowicie przywiązują się do swoich właścicieli. Ich bardzo oryginalny wygląd przyczynia się do wysokiej ceny. Ceny tej rasy wahają się od 5 do nawet 11 tysięcy złotych.

Kot rasy peterbald

Kot rasy peterbald

Koty i ich mowa ciała

Dzisiaj chciałabym wam przybliżyć język kociego ciała. Ich gesty, zachowania oraz mimikę, która znacznie różni się od naszej. Jest jednak ich własnym, oryginalnym i wypracowanym sposobem komunikacji z otoczeniem. Każdy właściciel kota, który chce rozumieć swojego futrzaka zdecydowanie powinien się z tym sposobem komunikacji zapoznać.

Mowa ciała

Język kociego ciała jest niesamowicie złożony i skomplikowany, ponieważ składa się na niego wiele elementów. Ułożenie każdej nie tylko kończyny, ale nawet pojedynczych elementów takich jak wąsy, uszy, czy pyszczek ma kolosalne znaczenie. Również postawa i ułożenie całego ciała wskazują na pewne charakterystyczne zachowania.

JESTEM SPOKOJNY – jeśli zwierzę leży na boku, lub brzuchu, jego łapki są wyprostowane i rozluźnione, podobnie jak ogon to znaczy, że kot jest zadowolony. Prawdopodobnie śpi, lub dopiero co przebudził się z drzemki. Jego głowa jest ułożona tak jak ciało, lub lekko uniesiona. Oddech jest spokojny, a całe ciało zwierzaka rozluźnione. Jest to idealny moment, aby podejść do kota i porządnie go wygłaskać.

JESTEM SPIĘTY – koty mogą leżeć, lub siedzieć, lecz bacznie obserwują otoczenie. Kończyny są zgięte, a ogon znajduje się blisko ciała. Zwierzę nie musi być konkretnie spięte, być może coś szczególnie zwróciło jego uwagę. Taka postawa to czerwone światło dla przytulanek, pomarańczowe dla głaskania, ale zielone dla zabawy z pupilem :).

JESTEM CZUJNY – jest to pozycja, która często towarzyszy zwierzakom podczas polowania. Obojętne, czy na zabawkę, czy na mysz na polu, skupienie jest to samo. Kot jest pochylony, zwykle się ukrywa. Jego uszy są postawione, a źrenice zupełnie rozszerzone. Ogon natomiast lata na wszystkie strony, bo nasz futrzak nie może się doczekać triumfalnego zwycięstwa z zabawką slash ofiarą.

JESTEM WYSTRASZONY – kot zastyga w bezruchu. Jego grzbiet jest wygięty w łuk, a ogon jest schowany pod brzuchem. Schowane są również uszy. Pupil nastrasza sierść na całym ciele, aby wydawać się większy, niż jest w rzeczywistości. Taką postawę możemy zaobserwować podczas osiedlowej potyczki z kotem sąsiada. W takim wypadku należy zaczekać na rozwój sytuacji.

Mimika

Tak, koty posiadają mimikę i jest ona niesamowicie istotna. Jednocześnie nie jest aż tak rozwinięta jak u innych zwierząt, na przykład psów, czy ogólnie ludzi. Na kocią mimikę składają się – uszy, oczy, wąsy, wargi i język. Rozluźnione mięśnie i elementy twarzy wskazują na spokój. Natomiast spięte, ruszające się, lub schowane (uszy) oznaczają złość.

Koty i ich mimika

Koty i ich mimika

Koty i ich specyficzne zachowania

Nasze kochane pupile posiadają także pewne szczególne zachowania, które może do tej pory ciężko wam było rozszyfrować.

Ocieranie się – świadczy o niczym innym, jak o sympatii. Koty również w ten sposób zostawiają ślad zapachowy poprzez gruczoły zapachowe umiejscowione na ich policzkach. Taka wymiana zapachu jest bardzo istotna dla naszych pupilów.

Ugniatanie – ugniatanie łapkami posłania oznaczają spokój i szczęście czworonoga. Jest to zachowanie wykształcone w ich dzieciństwie kiedy w ten sposób pobudzały gruczoły mleczne matki do produkcji pokarmu.

Lizanie i lekkie gryzienie – takie zachowania również mają pozytywny wydźwięk. Mówi się, iż są to największe przejawy kociej miłości jakie właściciel może doświadczyć.

Jak widać, kocia mowa ciała wcale nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy trochę cierpliwości i obserwacji, a na pewno z łatwością będziemy w stanie odczytać emocje i intencje naszego pupila.