Wasze kochane koty są prawdopodobnie największymi czyściochami w domu. W końcu spędzają one około 1/4 swojego czasu higienę. Wydają się być urodzonymi pedantami. Ale jak naprawdę przebiega higiena kota i czy objawia się ona jedynie poprzez mycie się?
Koci prysznic
Widok liżącego się kota jest dosyć powszechny i nikogo nie dziwi. Pielęgnacja jest w końcu naprawdę istotnym elementem w ich życiu i chyba każdy właściciel zdaje sobie z tego sprawę. Jest kilka istotnych funkcji prawie ciągłego mycia się kota. Język naszego pupila jest bardzo szorstkim narządem, co pozwala im dobrze wyczyścić i rozczesać sierść. Tam gdzie nie sięgają językiem – używają zwilżonej łapki. W ten sposób myją na przykład swój pyszczek. Inną funkcją pielęgnacji sierści przez koty jest termoregulacja. Ich ślina stanowi warstwę termoizolacyjną pozwalając chronić ich przed gorącem w lato, a przed zimnem zimą. Trzecią funkcją intensywnego kociego prysznica jest masaż ciała, który je po prostu relaksuje i usprawnia ich krążenie. Higiena kota to coś o co powinien zadbać także właściciel, na przykład wyczesując swojego czworonoga, ponieważ zbyt duża ilość połykania przez niego sierści może prowadzić do powstawania kłaczków i problemów trawiennych.
Kocia toaleta
Koty średnio wypróżniają się około raz dziennie. Mocz powinny oddawać dwa/trzy razy dziennie. Oczywiście wszystko zależy od danego osobnika i jego stylu życia, jednak warto obserwować wypróżnianie naszego czworonoga, ponieważ znaczne odbieganie od normy może wskazywać na różne choroby. Przed przyjęciem pupila do domu powinniśmy zaopatrzyć się w kuwetę oraz żwirek. Kocie odchody należy usuwać codziennie, a żwirek wymieniać co trzy dni specjalnie przeznaczoną do tego łopatką. Higiena kota to nie tylko dbanie o siebie, ale i również o czystość miejsca w którym przebywają. Właśnie dlatego koty często zakopują swoje odchody. Robią to również, iż tak podpowiada im instynkt – nie chcą, aby ofiara podczas polowania wyczuła ich zapach.
Higiena kota
Jak widać. koty to zwierzęta bardzo dbające o siebie i swoją czystość. Nie zwalnia to jednak właścicieli z obowiązku posiadania określonej wiedzy na temat ich higieny i ewentualnej pomocy pupilowi, a także obserwowania wszelkich odchyleń od normy w zachowaniu kota.
Dodaj komentarz